ღია წერილი “ამერიკის სავაჭრო პალატის” (AmCham) ა.წ. 13 ივლისის განცხადებასთან დაკავშირებით
გვსურს გამოვეხმაუროთ თქვენს განცხადებას “ბოლოდროინდელ ძალადობასა და ტრაგიკულ მოვლენებთან დაკავშირებით”.
პირველ ყოვლისა, მოგიწოდებთ, რომ იმოქმედოთ თქვენი საქმიანობისა და უფლებამოსილების ფარგლებში, რაც მკაცრად არის განსაზღვრული თქვენი წესდებით (III და IV მუხლები) და წარმოადგენს პალატის წევრების საერთო ეკონომიკური ინტერესების დაცვას.
თქვენი განცხადება შეიცავს რამდენიმე არასწორ გარემოებას, კერძოდ:
1. ლექსო ლაშქარავას გარდაცვალება თავდასხმის შედეგი იყო.
ფაქტია: ლექსო 3 დღის განმავლობაში იმყოფებოდა სამედიცინო დაწესებულებაში, სადაც მას ჩაუტარდა საფუძვლიანი სამედიცინო გამოკვლევები, კომპიუტერული ტომოგრაფიის ჩათვლით და გაწერეს სრულიად ჯანმრთელი.
ფაქტია: ლექსო ტელევიზიაში დაესწრო დილის გადაცემას, სადაც მან დაადასტურა, რომ თავს კარგად გრძნობდა.
ფაქტია: სიკვდილის წინ ვიდეოსათვალთვალო კამერებზე ლექსო ფიქსირდება ნარკოტიკების ძლიერი ზემოქმედების ქვეშ, მას უჭირს სიარული.
ფაქტია: დამოუკიდებელმა ექსპერტმა დაადასტურა, რომ მის თავში არანაირი დაზიანება არ იქნა აღმოჩენილი და ამავე ექსპერტმა დაადასტურა მის სხეულში ნარკოტიკების არსებობა.
2. მოსაზრება, რომ თავდამსხმელები შეურაცხყოფილნი არიან ლგბტ ადამიანების არსებობით, არასწორია.
საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა ჰომოსექსუალიზმს ცოდვად, პათოლოგიად და სამარცხვინო საქციელად თვლის, მაგრამ, ამის მიუხედავად, ამ ცოდვაში მყოფი ადამიანები თავისუფლად ცხოვრობენ, მუშაობენ და მათ არავინ თავს არ ესხმის. ისინი ყველგან არიან: ბიზნესში, შოუბიზნესში, ხელოვნებასა და კულტურის სფეროში. რაც არ მოგვწონს (და არასდროს დავუშვებთ ამას), არის ცხოვრების ამ გაუკუღმართებული წესის პროპაგანდა და მისი ნორმად გამოცხადება. ჩვენ არ ვფიქრობთ, რომ ეს ნორმალურია, მაგრამ პატივს ვცემთ თითოეულ ადამიანს. თავდასხმები ხდება მხოლოდ მაშინ, როდესაც ისინი ცდილობენ ჰომოსექსუალიზმის პროპაგანდას.
აშშ-ს ელჩმა ისევე, როგორც სხვა დასავლელმა დიპლომატებმა, დაარღვიეს მათი შეზღუდული უფლებამოსილება (თქვენი ჩათვლით) და ერევიან საქართველოს შიდა საქმეებში და მიგვაჩნია, რომ ამ ხალხმა სასწრაფოდ უნდა დატოვონ საქართველო.
საქართველოს კონსტიტუციის (მუხლი 17) თანახმად, გამოხატვის თავისუფლება შეიძლება შეიზღუდოს, თუ იგი არღვევს სხვების უფლებებს და საფრთხეს უქმნის საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას.
თქვენს განცხადებაში თქვენ მოუწოდებთ მთავრობას, ძალის გამოყენებით დაარბიოს საკუთარი მოსახლეობის 95% და ჩვენს გვამებზე მოაწყოს უღირსების მარში.
ან დასავლეთი მიგვიღებს ისეთებს, როგორებიც ჩვენ ვართ, ან ისინი ჩვენ დაგვკარგავენ, რასაც თქვენ უკვე თავად ხედავთ და ბოლო დროინდელმა მოვლენებმაც გვაჩვენა.